W roku 2019 w Polsce poziom bezrobocia był najniższy od prawie 30 lat. Oczywiście są miejsca, gdzie jest ono widocznie wyższe, ale również miejsca gdzie prawie go nie ma. Według danych podanych przez GUS, stopa bezrobocia w Polsce w kwietniu 2019 roku wyniosła 5, 6%. Najniższe bezrobocie odnotowano w Poznaniu i wyniosło 1, 3%.
Bezrobocie w Poznaniu
Poznań wyróżnia się jednym z największych i najbardziej aktywnych rynków pracy w Polsce. Według danych PUP liczba bezrobotnych wyniosła 4, 2 tys. osób. Rąk do pracy brakuje w wielu branżach. Z tego względu pracodawcy obniżają wymagania rekrutacyjne. O zatrudnieniu decyduje głównie motywacja i chęć do pracy.
Chociaż pracy w Poznaniu nie brakuje, to niestety poziom wynagrodzeń sporo odbiega od Polskiej czołówki. Przeciętne wynagrodzenie w Poznaniu nie przekroczyło 5000 zł, podczas gdy najwyższe przeciętne wynagrodzenie, według danych GUS za 2017 r., odnotowano w Jastrzębiu-Zdroju i wyniosło 6609 zł.
Rynek pracy w Poznaniu
Na poznańskim rynku pracy najbardziej poszukiwani są w przypadku wykształcenia zawodowego: kucharze, fryzjerzy, stolarze. Posiadając wykształcenie średnie lub wyższe można znaleźć pracę jako księgowy, przedstawiciel handlowy, nauczyciel lub specjalista ds. rekrutacji czy marketingu. Ubiegły rok był okresem najszybszego wzrostu gospodarczego w ostatnich latach, najwyższego popytu na pracę oraz szybko rosnącego zatrudnienia. Obecnie bezrobocie ponownie zaczęło spadać. Pozwala to sądzić, że w nadchodzących miesiącach będzie można zobaczyć kolejne historyczne minima.
Źródło: poznaninfo.pl