Poznańskie TOP 5: największe atrakcje Ostrowa Tumskiego

Od czego większość z nas zaczyna swe wycieczki po Poznaniu? Od zapoznania się z tymi atrakcjami, które czekają na Ostrowie Tumskim. Tu, w najstarszej części miasta, nikt na nudę nie będzie mógł narzekać. Na co koniecznie trzeba zwrócić uwagę po tej części wielkopolskiej stolicy?

TOP 5: Kościół Najświętszej Marii Panny
Mniejszy sąsiad poznańskiej katedry, nazywany kościołem in summo, czyli „w grodzie”, jest cennym, choć niedocenianym przez turystów zabytkiem. Pod tą gotycką świątynią odkryto w 1999 roku ślady palatium – siedziby Mieszka I i jego żony, Dąbrówki. Choć obecna świątynia powstała w XV wieku, nie można wykluczyć, że stoi ona na fundamentach kaplicy, w której – być może – przyjmował chrzest Mieszko I.

TOP 4: Muzeum Archidiecezjalne
Do tej placówki muzealnej warto zajrzeć zarówno ze względu na znajdujące się tutaj zbiory, jak i na gmach, w którym zostały one umieszczone. Muzeum Archidiecezjalne zajmuje budynek dawnej Akademii Lubrańskiego – pierwszej uczelni wyższej na terenie Poznania, działającej w latach 1519-1780. Dziś w gmachu tej ważnej dla miasta szkoły mieści się placówka muzealna, zachwycająca cenną kolekcją dzieł sztuki średniowiecznej.

TOP 3: Rezerwat archeologiczny Genius Loci
O tym, że archeologia wcale nie musi być nudna, może się przekonać każdy z nas. Gdzie? Najlepiej na terenie Ostrowa Tumskiego, na terenie którego czeka na zwiedzających wyjątkowy rezerwat archeologiczny. Może się on pochwalić m. in. nowoczesnym pawilonem oraz filmem 3D, z którego można się dowiedzieć wielu ciekawych rzeczy o początkach Poznania i dziejach Ostrowa Tumskiego. Interaktywna wystawa to dodatkowa atrakcja, dzięki której lekcja historii staje się wyjątkową przygodą dla każdego gościa – bez względu na jego wiek oraz zainteresowania.

TOP 2: Brama Poznania
To muzeum jest miejscem wyjątkowym, mogącym oczarować nie tylko miłośników historii, ale i tych, którzy chcą lepiej poznać Poznań i jego dzieje. Tu, w Interaktywnym Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, każdy z nas może odbyć jedyną w swoim rodzaju podróż w czasie. Dzięki temu dalsze wycieczki po mieście staną się ciekawsze, podobnie jak spacer po uroczych zakątkach Ostrowa Tumskiego.

TOP 1: Katedra na Ostrowie Tumskim
Choć na Ostrowie Tumskim wciąż pojawiają się nowe atrakcje, w dalszym ciągu najważniejszym obiektem w tej części Poznania jest katedra – jedna z najstarszych świątyń w Polsce. Katedra ta zachwyca pięknym wnętrzem, w którym można zobaczyć m. in. piękny poliptyk z przełomu XV i XVI wieku oraz ciekawą kolekcję gotyckich i renesansowych płyt nagrobnych. Piękne kaplice, cenne rzeźby i obrazy – wszystko to sprawia, że dla każdego miłośnika sztuki wizyta w tej świątyni stać się może jedyną w swoim rodzaju przygodą. Warto pamiętać, że katedra ta jest jednocześnie miejscem spoczynku pierwszych Piastów (m. in. Mieszka I i Bolesława Chrobrego), biskupów poznańskich oraz polskich prymasów.

Poznań to miasto wyjątkowe, a wycieczki po jego terenie będą dla każdego z nas wyjątkową przygodą. Kto znajdzie tanie noclegi w centrum tego miasta, ten będzie mógł więcej uwagi poświęcić tym zabytkom i wystawom, które znajdują się na terenie Ostrowa Tumskiego. To miejsce wyjątkowe, które z pewnością warto lepiej poznać.

One thought on “Poznańskie TOP 5: największe atrakcje Ostrowa Tumskiego


Dodaj komentarz