Ratusz w Poznaniu to piękny zabytek dawnej architektury oraz jedna z tych atrakcji, których w czasie wycieczki po wielkopolskiej stolicy pominąć nie można. Co warto wiedzieć na temat tego zabytku? Jakie czynniki sprawiły, że stał się on obiektem tak ważnym dla odwiedzających Poznań gości?
Ratusz w Poznaniu to nie tylko piękna budowla, ale i zabytek, który może się pochwalić długą historią. Wiadomo, że istniał on już w XIII wieku, choć swą obecną formę zawdzięcza przede wszystkim pracom wykonanym w połowie XVI wieku. To właśnie wtedy, w trakcie prac prowadzonych pod czujnym okiem Jana Chrzciciela Quadro, gmach ten zyskał swą renesansową formę. Dziś w jego murach mieści się muzeum, dzięki któremu każdy z nas może poznać dzieje Poznania, ale też nacieszyć się widokiem najpiękniejszych pomieszczeń we wnętrzu tego gmachu.
Czym zachwyca ten gmach? Poznański ratusz może się pochwalić wspaniałą fasadą, której najcenniejszą ozdobą jest trzykondygnacyjna loggia arkadowa, zwieńczona ścianą attyki oraz trzema wieżami. We wnętrzu nie brak wiekowych pomieszczeń, które do dziś urzekają swym historycznym charakterem. Tak jest m. in. w przypadku piwnic, w których do dziś zachowały się gotyckie sklepienia. Ogromne wrażenie robi też sala królewska, ozdobiona pięknym kominkiem z połowy XVI stulecia. Pięknymi kasetonami zachwyca Sala Odrodzenia, do której również warto zajrzeć. Wszystkie te pomieszczenia służą obecnie jako miejsca wystaw. Goście, którzy w czasie wycieczki po Poznaniu zechcą zapoznać się z tutejszymi zbiorami, będą mogli nacieszyć się ciekawymi przedmiotami z wykopalisk archeologicznych oraz poznać dzieje miasta od czasów najdawniejszych aż po trudne lata II wojny światowej. Znalazło się tu również miejsce na ciekawą wystawę, której przewodnim motywem są dzieje poznańskiego rzemiosła. Całość robi ogromne wrażenie i sprawia, że turyści odwiedzający Poznań mogą w ciekawy sposób poszerzać swą wiedzę na temat tego miasta i jego przeszłości.
Z którego wieku pochodzi ten ratusz? I czy był on zniszczony podczas wojny?