Bułka poznańska to typowy dla regionu wielkopolskiego przysmak. Najchętniej spożywana jest na śniadanie, oraz dla wielu Wielkopolan jako drugie śniadanie.
Co takiego niezwykłego jest w tej bułce, wyróżniające ją spośród dziesiątek innych.
Bardzo charakterystyczny jest „rowek” dzielący górę bułki na dwie części. To jedna widoczna cecha, inną niewidoczną dla oka jest sposób wykonania oparty na podmłodzie.
Podmłoda jak ją zrobić ?
Podstawowym składnikiem tak jak i całej bułki jest mąka pszenna. Mąka to jedno, do wykonania ciasta potrzebne są jeszcze drożdże woda i sól.
Przygotowanie podmłody polega na wyrobieniu luźnego ciasta z niewielką ilością drożdży i wodą. Aby podmłoda się udała należy drożdże rozpuścić w wodzie, dodać mąkę, wszystko dokładnie wymieszać i odstawić do przerobienia na kilkanaście godzin. Tak wykonana podmłoda będzie podstawą do uzyskania ciasta zasadniczego.
Produkt finalny.
Gotowa podmłoda jest podstawą i głównym składnikiem ciasta zasadniczego.
Robi się to w ten sposób, że do wygarowanej podmłody dodaje się następną porcje mąki, wody, drożdży i soli wynikającą z przepisu.
Wyrobienie ciasta wymaga trochę wprawy, ze względu na specyfikę składników oraz ich ilości, ciasto jest dość lepkie, a wymaga dobrego wyrobienia,
Dobrze wyrobione ciasto sporządzone na bazie podmłody powinno być gładkie i sprężyste.
Specyfika bułki poznańskiej polega głównie na tym, że do wykonania potrzeba bardzo małej ilości drożdży. Prawidłowo przygotowana podmłoda stanowi w przypadku bułek poznańskich, główne źródło dzikich drożdży wytworzonych w pierwszym etapie wykonywania bułki.
Posiadacze automatu do chleba, mogą go wykorzystać podczas tworzenia ciasta zasadniczego, ustawiając odpowiedni program.
Bułki poznańskie tak typowe dla poznańskiego, można już spotkać w wielu rejonach Polski. Nie zawsze jednak specyficzny kształt bułki z „rowkiem”, kryje w swym wnętrzu ciasto wykonane na podmłodzie.