Ta jak w każdym dużym mieście wojewódzkim, również w Poznaniu infrastruktura komunikacyjna jest mocno rozbudowana. Duża liczba mieszkańców i turystów determinuje także odpowiednią organizację pod względem transportu samochodowego. Gdzie i kiedy w Poznaniu obowiązuje strefa płatnego parkowania? Czy można skorzystać tu ze strzeżonych parkingów? Oto kilka podpowiedzi!
Strefa Płatnego Parkowania w Poznaniu
W stolicy Wielkopolski działa tzw. Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania Centrum. W jej obszar wchodzi Stare Miasto. Drugi największy rejon płatnego parkowania to Śródmiejska Strefa Płatnego Parkowania Jeżyce. Poza tym w Poznaniu funkcjonują także mniejsze SPP:
- Wilda – obszar od ulic Towarowej i Królowej Jadwigi do ulicy Hetmańskiej;
- Łazarz – obszar pomiędzy ulicami Bukowską, Reymonta, Hetmańską i Kolejową;
- Zagórze, Ostrów Tumski i Śródka – obszar pomiędzy torami kolejowymi od strony północnej, od wschodu ul. Podwale, od południa ul. Wyszyńskiego do mostu Mieszka I, później rzeką Cybiną i kanałem rzeki Cybiny w kierunku południowym i od zachodu rzeką Wartą.
Zasady korzystania z SPP
W Śródmiejskiej Strefie Płatnego Parkowania (Czerwona) za postój trzeba zapłacić od poniedziałku do piątku w godz. 8–20, w soboty w godz. 8–18. Z kolei Strefa Płatnego Parkowania (Niebieska) obowiązuje od poniedziałku do piątku w godz. 8–20. Należności reguluje się w parkomatach lub za pośrednictwem aplikacji mobilnej.
Strzeżony parking na terenie Poznania – wygodniej i bezpieczniej
Jeśli chodzi o lepiej zabezpieczony parking płatny, Poznań to miasto, w którym poza SPP skorzystasz też z całodobowego parkingu podziemnego, który mieści się pod placem Wolności w okolicy centrum. Możesz zdecydować się na postój rozliczany w godzinach, ale także dniach. Parkowanie w takim miejscu to gwarancja pełnej ochrony Twojego pojazdu. Parking jest stale pod nadzorem ochrony, a ponadto na jego terenie działa zaawansowany system monitoringu.