Holowanie innego samochodu nie jest prostą operacją, choć może się tak wydawać, więc powinieneś być bardzo ostrożny, zwłaszcza jeśli nigdy wcześniej tego nie robiłeś. W poniższym artykule w imieniu Fast-Trans zajmiemy się niektórymi z trudniejszych aspektów technicznych i prawnych holowania samochodu.
Jakich pojazdów nie wolno holować?
poznaj pojazdy, których nie wolno holować
- Pierwszym ograniczeniem jest konstrukcja samochodu. Naturalnie, w aucie bez haka holowniczego jedyną opcją jest zadzwonienie po lawetę, ponieważ nie ma gdzie podpiąć linki.
- Jeśli chodzi o zakazy, dotyczą one między innymi niektórych samochodów hybrydowych – nie można nimi holować, ani nie mogą być holowane
- Kolejnym zakazem jest zakaz holowania samochodów, które mają uszkodzony układ kierowniczy, hamulcowy, lub jeśli uszkodzone są światła.
- Zakazane jest także holowanie pojazdów z przyczepą, ponieważ przepisy prawne mówią, że legalne jest holowanie tylko jednego pojazdu.
We wszystkich wspomnianych przypadkach najlepszym rozwiązaniem będzie pomoc drogowa z Fast-Trans. Laweta przetransportuje Twój pojazd w bezpieczne miejsce.
Jakiego rodzaju linka holownicza jest potrzebna do holowania samochodu?
Możesz wpaść na pomysł przeszukania garażu w celu znalezienia jakiejkolwiek starej liny, ale nie rób tego, szanse na jej zerwanie podczas holowania innego samochodu są wysokie, więc postąp właściwie i kup linkę specjalnie zaprojektowaną do tego typu działań. Zawsze warto mieć taką linkę w bagażniku na wypadek, gdybyś w przyszłości utknął na środku drogi. Będziesz mieć wszystko, czego potrzebujesz (zakładając, że oba samochody mają hak), aby przetransportować samochód w bezpieczne miejsce.
Dostępne są różne linki holownicze, w zależności od ich zdolności do ciągnięcia ciężaru. Linka o udźwigu do 3,5 tony i spełniająca normy bezpieczeństwa powinna dać sobie radę z niemal każdą ewentualność holowania. Zastanawiasz się, jaki dystans powinien dzielić oba samochody? Prawidłowy dystans to od 4 do 6 metrów, taka więc długość powinna mieć linka.
Czy holowany samochód należy oznakować?
jak oznakować samochód trójkątem ostrzegawczym
Tak! Podczas holowania innego pojazdu ważne jest, aby umieścić na nim znak, który będzie powiadamiał innych kierowców, że pojazd jest holowany i z przodu znajduje się kolejny samochód. Dzięki temu znakowi kierowcy będą w stanie zachować odpowiedni dystans. Tak więc z tyłu holowanego pojazdu, po lewej stronie trzeba zamontować odblaskowy trójkąt ostrzegawczy
Czy holowany samochód musi być włączony?
Zdecydowanie tak! Jeśli samochód nie jest włączony, wyłączona będzie blokada kierownicy. Krótko mówiąc oznacza to, że podczas gdy samochód z przodu skręci np., w lewo, holowany samochód pojedzie prosto, więc na pierwszym zakręcie nie skończy się to dobrze.
Czy światła w holowanym samochodzie muszą być włączone?
Odpowiedź brzmi: tak, nawet w ciągu dnia, jeśli widoczność na drodze jest doskonała. Jeśli to konieczne, zalecamy także używanie sygnałów ręcznych oprócz kierunkowskazów. Pomaga to uniknąć nieporozumień podczas holowania samochodu znajomego lub nieznajomego. Poza tym pamiętaj, że błędem jest włączanie świateł awaryjnych podczas holowania, ponieważ są one przeznaczone wyłącznie do sygnalizowania, że pojazd się nie porusza, wprowadzi to więc w błąd innych kierowców, zamiast tego użyj świateł postojowych.
Czy można holować samochód z automatyczną skrzynią biegów?
Jeśli koła napędowe samochodu z automatyczną skrzynią biegów obracają się podczas holowania pojazdu, a silnik nie pracuje, istnieje możliwość uszkodzenia skrzyni biegów.
Jeśli silnik pracuje, w pierwszej kolejności konieczne zapoznaj się z instrukcją obsługi holowanego automatycznego pojazdu. Znajdziesz tam sekcję dotyczącą holowania. Dlaczego? Ponieważ niektórzy producenci narzucają ograniczenie prędkości dla samochodów z automatyczną skrzynią biegów, lub samochody posiadają dedykowane tryby pracy, powodujące, że koła samochodu i skrzynia zostają rozłączone. Ponadto podobnie jak w przypadku samochodów z manualną skrzynią biegów, należy upewnić się, że skrzynia biegów jest w neutralnym biegu.
Jaka jest maksymalna prędkość podczas holowania?
Według przepisów prawnych, w obszarze zabudowanym nie można jechać szybciej niż 30 km/h. Z drugiej strony, poza obszarem zabudowanym, prędkość nie może być większa niż 60 km/h.
Jak prowadzić samochód podczas holowania innego pojazdu?
porady, jak bezpiecznie holować inny pojazd
Ostrożnie… bardzo ostrożnie. Oto najważniejsze porady:
- Po pierwsze, należy utrzymywać prędkość na możliwie najniższym bezpiecznym poziomie i przyśpieszać tak płynnie, jak to możliwe, modulując sprzęgło, aby uniknąć nagłego pociągnięcia liny, pozwoli to uniknąć naprawdę nieprzyjemnego szarpnięcia drugiego samochodu i zmniejszy ryzyko zerwania liny.
- Ponadto, gdy musisz zahamować, zahamuj nieco wcześniej, aby aktywować światła hamowania, tak aby kierowca w drugim samochodzie (w tym holowanym) wiedział z wyprzedzeniem o manewrze i mógł również w porę zahamować. Pomocne będzie także użycie rąk do zasygnalizowania kierowcy z tyłu, że zamierzasz zahamować.
- Miej oko na wskaźnik temperatury, ponieważ silnik będzie bardziej obciążony niż zwykle, więc przegrzanie może stanowić potencjalny problem. Wskazane jest także posiadanie pasażera z boku, który będzie uważnie obserwował to, co dzieje się za Tobą i będzie Cię o tym informował.
Jak należy prowadzić holowany samochód?
Jeśli jesteś kierowcą w holowanym samochodzie, będziesz musiał być znacznie bardziej ostrożny niż kierowca z przodu. Na Twoich barkach spoczywa prawdopodobnie najtrudniejsza część całej operacji. Po pierwsze, samochód może nie mieć wystarczającej mocy silnika, co oznacza, że hamulce i wspomaganie kierownicy będą wymagały znacznie większego wysiłku fizycznego.
Powinieneś bacznie obserwować światła hamowania i kierunkowskazy Twojego pojazdu i pojazdu z przodu, a także wypatrywać wszelkich wysyłanych sygnałów ręcznych. Dobrym pomysłem jest również utrzymywanie jak największego napięcia liny holowniczej poprzez lekkie hamowanie podczas holowania. Zapobiegnie to ciągnięciu się liny po drodze, co może znacznie skrócić jej żywotność. Dodatkowo przed rozpoczęciem holowania warto uzgodnić kilka prostych sygnałów ręcznych, aby szybko domyśleć, że coś jest nie tak, w razie problemów. Podstawą są sygnały zwalniania i zatrzymywania się.
Podsumowując
Mamy nadzieję, że te odpowiedzieliśmy, na poszukiwane przez Ciebie pytania. Nie zapominaj, że bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego polecamy skorzystanie z firmy Fast-Trans w razie awarii, ponieważ jak wspomnieliśmy we wpisie, holowanie wymaga nienagannych umiejętności, istnieje ryzyko pogorszenia stanu pojazdu (np. niewłaściwie holując auto z automatyczną skrzynią biegów), a także istnieje ryzyko niezgodności z prawem, co będzie skutkowało mandatem, dlatego lepiej skorzystać z pomocy profesjonalistów.
PHU “FAST-TRANS” MICHAŁ KUTA
Santocka 22
60-431 Poznań
Pomoc drogowa: 600 960 987
https://www.pomocdrogowa.w.poznaniu.pl/kontakt/