Trzemeszno i jego okolice to jeden z ciekawszych zakątków Wielkopolski. Trzemeszno znane jest z legendy głoszącej, że już w X wieku sam św. Wojciech sprowadził na teren tej miejscowości benedyktynów. Po śmierci męczennika to właśnie w tutejszym kościele klasztornym miały być przechowywane jego zwłoki, które następnie przeniesiono do Gniezna.
To legenda sprawiła, że obecnie Trzemeszno jest jednym z najważniejszych miejsc związanych z kultem św. Wojciecha
To miejsce od wieków związane było z klasztorami i religią. Wiadomo, ze w pierwszej połowie XII wieku Bolesław Krzywousty ufundował tutaj klasztor Kanoników Regularnych. Długą historię ma również tutejsza świątynia. Już w połowie XII stulecia w Trzemesznie znajdowała się romańska bazylika, którą zniszczył pożar w XIV wieku.
Obecna świątynia w Trzemesznie, czyli kościół Wniebowzięcia NMP, swój obecny kształt zyskała pod koniec XVIII wieku. Fragmenty dawnych, romańskich murów można zobaczyć jednak w zachodniej części nawy. Z czasów romańskich zachowały się tu również dwie, częściowo odsłonięte romańskie kolumny.
Okolice Trzemeszna są bardzo atrakcyjne krajobrazowo. Można tu zobaczyć liczne, typowe dla Wielkopolski, jeziora otoczone rozległymi kompleksami leśnymi. Te piękne krajobrazy można podziwiać z wieży widokowej znajdującej się w pobliżu miejscowości Duszno. Z tej wieży widoczne jest nie tylko Trzemeszno, ale i wieże gnieźnieńskiej katedry. Przy wyjątkowo dobrej widoczności można też zobaczyć okazałą kopułę bazyliki w Starym Licheniu. W okolicach Trzemeszna nie brak też atrakcji dla miłośników architektury drewnianej. Drewniany kościół św. Jakuba w Kamieńcu czy kościół Wszystkich Świętych w Orchowie to najciekawsze przykłady tego typu budowli. Warto również zobaczyć dwór w miejscowości Kruchowo oraz barokowy dworek w Osowcu.
Ciekawym miejscem w okolicach Trzemeszna jest również rynnowe Jezioro Ostrowickie. Na jeziorze tym znajduje się wyspa, na której odkryto ślady dawnego grodziska pochodzącego z czasów kultury łużyckiej. Znaleziono tu również ślady grodziska w okresu wczesnego średniowiecza.
źródło: https://www.poznanski.pl/ – blog o Poznaniu i Wielkopolsce