Większość z nas swe wycieczki po Poznaniu zaczyna od odwiedzenia jego najstarszej części, czyli Ostrowa Tumskiego. Co warto wiedzieć na temat tej części wielkopolskiej stolicy? Na jakie atrakcje koniecznie trzeba zwrócić uwagę podczas spaceru po jej terenie?
Z kart historii – Ostrów Tumski i jego dzieje
Ostrów Tumski to niewielka wyspa, leżąca w niewielkiej odległości od poznańskiej starówki. Choć Ostrów nie może się pochwalić wielkimi rozmiarami, już dawno stał się obowiązkowym punktem w programie każdej wycieczki po tym mieście. To właśnie tu zaczął się kształtować Poznań, to tu czekają na turystów najcenniejsze zabytki, przypominające o długiej i ciekawej historii tego ośrodka miejskiego. Co wiemy na temat Ostrowa Tumskiego i jego przeszłości?
Wiadomo, że człowiek zaczął się tu pojawiać dość wcześnie, a najstarsze pamiątki związane z jego bytnością w tej części miasta datowane są na XII wiek p. n.e., kiedy to tereny dzisiejszego Poznania stały się przejściowym domem dla dawnych myśliwych. Od VI wieku n. e. na terenie Ostrowa Tumskiego zaczyna się rozwijać stałe osadnictwo, co potwierdzają liczne znaleziska archeologiczne. Najważniejszym wydarzeniem w dziejach tej części miasta okazało się jednak założenie grodu piastowskiego, dzięki czemu w X wieku Poznań stał się najważniejszym ośrodkiem miejskim na terenie Wielkopolski. To właśnie tu znajdowało się palatium, w którym mieszkał Mieszko I, to właśnie tu biskup Jan Lubrański założył swa słynną Akademię. I choć jeszcze w czasach księcia Przemysła I Poznań został przeniesiony na lewy brzeg Warty i tam lokowany (w 1253 roku), Ostrów Tumski do dziś pozostaje jedną z najważniejszych dzielnic Poznania. Jakie atrakcje zachęcają turystów do odwiedzenia tej wyspy?
Ostrów Tumski i jego największe atrakcje
Powodów, dla których wycieczki po Poznaniu warto zacząć od wizyty na Ostrowie Tumskim jest wiele. To miejsce kuszące cennymi wystawami oraz zabytkami, obok których nie można przejść obojętnie. Dumą tej części miasta jest potężna katedra, czyli bazylika św. Apostołów Piotra i Pawła. Jest to jeden z najstarszych kościołów w Polsce, zachwycający ciekawymi dziełami sztuki z różnych okresów historycznych. Gotycki portal, późnogotycki ołtarz główny – oto wybrane ciekawostki, na które warto tu zwrócić uwagę. Katedrę tę warto odwiedzić również ze względu na fakt, iż jest ona miejscem spoczynku pierwszych Piastów. To właśnie tu pochowano Mieszka I, Bolesława Chrobrego, Mieszka II oraz Kazimierza Odnowiciela. Katedra ta stała się również miejscem pochówku księcia Przemysła I oraz Bolesława Pobożnego. Oprócz nich spoczywa tu wielu poznańskich biskupów oraz prymasów Polski.
To jeszcze nie wszystkie skarby Ostrowa Tumskiego. Zachwyca tu rezerwat archeologiczny Genius Loci, intryguje też Brama Poznania, czyli Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego, w którym każdy z nas może odbyć wyjątkową podróż w czasie. Wielką ciekawostką jest tu również Muzeum Archidiecezjalne, do którego warto zajrzeć ze względu na cenne dzieła sztuki.
Spacery po tak pięknym mieście, jakim jest Poznań, mogą dostarczyć każdemu z nas niezapomnianych wrażeń. Dobrze rozwinięta baza noclegowa uławia zaplanowanie dłuższego wypoczynku w tym mieście, a liczne zabytki sprawiają, że nuda nikomu tu nie grozi. Można się o tym przekonać m. in. na terenie Ostrowa Tumskiego – wyjątkowej części Poznania, której w czasie krajoznawczej wycieczki po stolicy Wielkopolski pominąć nie można.